Varis ve Toplardamar Hastalıkları

Varis

  • Büyük Varisler: Yüzeyel büyük toplardamarların düzensiz bir biçimde uzayarak büklümlü genişlemesi, kıvrımlar ve kesecikler oluşturması varis olarak adlandırılır. Genellikle 3 - 4 mm üzerinde çaptadırlar, belirgin olarak ciltten kabarıkdırlar. Sıklıkla bacaklarda ve toplardamar kapakçık yetmezlikleri ile birlikte gözlenirler. Genellikle ayakta uzun süre hareketsiz kalmakla ortaya çıkan ağrılara neden olurlar.

    Büyük Varisler
  • Retiküler Varisler: Daha küçük, ciltten hafif kabarık 2-4 mm çapta genişlemiş, koyu renkli damar yapılarıdır.

    Retiküler Varisler
  • Telenjektazik Varisler: 1mm incelikte genellikle mavi ya da kırmızı renkte ciltten kabarık olmayan ağ şeklinde yayılımı olabilen kılcal varislerdir.

    Telenjektazik Varisler

Toplardamar kapakçık yetmezlikleri

Toplardamarların içinde kan akımının sadece kalbe doğru akmasına izin veren, yer çekimi ile geri kaçmasını engelleyen gözle görünemeyecek ince kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklarda bazı durumlarda fonksiyon bozukluğu sonucu kanın bir kısmının geri kaçmasına neden olabilen durumlar gelişebilir. Bu duruma “venöz yetmezlik” adı verilmektedir. Sıklıkla bacaklarda basınç hissi ve çabuk yorulma gibi yakınmalara neden olur.

Tromboflebit ve Trombozlar

Toplardamarların çeşitli nedenlere bağlı olarak pıhtılaşması ve tıkanması halidir. Yüzeysel veya derinde yer alan toplardamarlarda gözlenebilir. Yüzeyel toplar damarlarda ise damar ağrılı, ciltten sert ve içi dolu olarak ele gelir. Derinde yer alan büyük damarlardaki pıhtılaşmalar derin ven trombozu olarak adlandırılır. Eğer tromboz özellikle kasık bölgesi ve karın içindeki büyük toplar damarlarda ise bacaklarda ciddi ağrı, şişme ve morarma ile seyreder. Bu durum akciğer embolisine yol açar ise hayati tehlike oluşturabilir.